Tarihçe

Teknokon, 1993 yılında, Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli petrol, gaz ve enerji projelerini yönetmiş dört profesyonel mühendisin bir araya gelmesi ile kuruldu.

Kurucu ortaklar, Türkiye pazarında, bir yandan endüstriyel yatırımların uluslararası standartlara uygun ve etkili bir yönetim ile montaj taahhütlerinde, diğer yandan müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda paslanmaz ve özel alaşımlı çelikten mamul ekipmanların tasarım ve imalatında orta ölçekli firmalara olan talebi görerek Teknokon şirketini kurmaya karar verdiler. Kuruluşu takip eden birkaç yıl içinde şirket, iş yapma yöntemlerini geliştirilirken hem endüstriyel taahhüt hem imalat alanlarında milyon dolarlık projelere doğru büyüdü.
 
2000’li yılların başlarında, Teknokon kurucuları yolculuklarına dünyanın farklı coğrafyalarında devam etme kararı alarak özellikle Rusya ve BDT ülkelerinde pazarlama faaliyetlerine başladılar.  Teknokon ilk 10 milyon dolar üzeri yurtdışı projesini Gürcistan’da üstlendi ve başarıyla tamamladı. 2005 yılında Teknokon Rusya şubesi ve Teknokon Rusya Limited Şirketi kurularak Rusya Federasyonu dahilinde birçok orta ve büyük ölçekli enerji santrali ve endüstriyel tesis projeleri tamamlandı. Teknokon endüstriyel taahhüt alanında Türkiye, Rusya ve Gürcistan’ın yanı sıra Türkmenistan, Küba, Irak ve Kazakistan coğrafyalarında da projeler üstlenerek, tamamı zamanında ve tam müşteri memnuniyeti ile tamamlanan 100’ü aşkın projeye imza attı.

Ekipman imalatları ise 2000’li yılların başlarında büyümeye devam ederek farklı ülkelerde pazarlama ve ihracat kanalları oluşturuldu ve bu sayede kırkı aşkın ülkeye yüzlerce proses ekipmanı ihracatı gerçekleştirildi.

2011 yılından başlayarak, kurucu ortaklar endüstriyel projelerin mühendisliğinden devreye alınmasına ve bakımına kadar tüm disiplinlerde hizmet verebilecek, aynı zamanda anahtar teslimi EPC taahhütleri üstlenebilecek bir yapı oluşturulması amacıyla her biri kendi alanında uzman firmaların kurulması kararı aldı. Bu yapılanma sonucu bugün, Teknokon Grubu, farklı ortaklık yapılarına sahip yedi şirketi ile birlikte büyümeye ve kendi alanında Türkiye’nin ilk üç şirketinden biri olma yolunda ilerlemeye devam ediyor.